Kategoria: Sąd okręgowy
Inwestor: Konkurs
Lokalizacja: Nysa
Zakres prac: koncepcja konkursowa
Rok: 2013
Status: niezrealizowane
Autorzy: P. Kmiecik, arch. Gośka Śmierzchalska

Nysa od pewnego czasu konsekwentnie dodaje do swojej przestrzeni miejskiej budynki publiczne, których wizja architektoniczna jest wynikiem przeprowadzonego konkursu. Kolejną instytucją która skorzystała z tej drogi był Nyski Sąd Okręgowy.
Działka położona na obwodzie Starego Miasta, w sąsiedztwie XIX-wiecznych gmachów szkoły i Straży Pożarnej, przy miejskich plantach stanowiła dobry, acz nieco ciasny punkt wyjścia dla zaproponowanej koncepcji.

Postanowiliśmy nie odchodzić od wyznaczonego sąsiedztwem kanonu skośnego dachu. Syntetyczna, podstawowa forma „domku” stała się dopasowaną skórą dla rozbudowanej i złożonej funkcji sądu. Przekoszenie dachu, podcięcie w strefie wejściowej są niewielkimi ingerencjami w podstawowy kształt, związanymi właśnie z układem funkcjonalnym budynku. Ostatnią kondygnację, pod kalenicą, przeznaczyliśmy na urządzenia techniczne budynku, stąd ażurowa konstrukcja.

Materiałem dominującym na elewacjach od strony ulic jest szkło profilowe. Jednorodny, półprzejrzysty materiał nie zakłóca odbioru geometrii budynku, nie izolując przy tym wizualnie wnętrza od zewnętrza. Niewielkie fragmenty surowego betonu sygnalizują części budynku należące do wyższej kategorii bezpieczeństwa. Elewacje wewnętrzne i ściana szczytowa od strony szkoły zostały potraktowane w bardziej tradycyjny sposób – betonowa okładzina i rytm okien.