Kategoria: Konkurs
Powierzchnia użytkowa: 5.92 m²
Lokalizacja: Wrocław
Zakres prac: koncepcja architektoniczna, projekt budowlany, projekt wykonawczy
Rok: 2013
Status: niezrealizowane
Autorzy: Piotr Kmiecik, Leszek Golubiński (projektpokoiki)

W lutym 2013 w ramach konkursu ogłoszonego przez jednego z producentów kontenerów powstała koncepcja przedszkola modułowego. W intencji organizatora konkursu miała to być propozycja dla władz lokalnych, mająca w założeniu być elastyczna, szybka w realizacji, minimalizująca koszty.

Nasze przedszkole zostało opracowane tak aby uzyskać budynek w maksymalnym stopniu modyfikowalny, jednocześnie zapewniającey wychowawcom możliwość jak najlepszego sprawowania opieki nad powierzonymi im dziećmi. Maksymalną możliwość modyfikacji zapewnia przyjęty układ, w którym każdy oddział przedszkolny stanowi osobne skrzydło. Ze względu na umieszczenie wszystkich niezbędnych elementów takich jak szatnia czy węzeł sanitarny w pobliżu wejścia do oddziału, możliwe jest regulowanie jego powierzchni przez dostawianie kolejnych kontenerów w jego przeciwległej części.

Skrzydła mieszczące oddziały obsługiwane są z trzonu mieszczącego pomieszczenia administracyjne, techniczne, komunikację i przestrzeń wspólną. Sposób organizacji tej powierzchni umożliwia dowolne rozbudowywanie trzonu wzdłuż jego osi poprzez dostawianie kolejnych oddziałów.

Sam oddział jest jednostką całkowicie autonomiczną.Wejście do każdego oddziału stanowi moduł szatni. Za nim usytuowany został węzeł sanitarny. Na ścianie między sanitariatami a salą przedszkolną znajduje się blok mebli zawierających niezbędne wyposażenie socjalne, w tym mini-kuchnię. Ostatni moduł każdej sali przedszkolnej stanowi wydzielaną ruchomymi ściankami salę do pracy grupowej. Tam znajduje się również szafa mieszcząca przedszkolne leżaczki. Podział ogrodu na atria ściśle związane z poszczególnymi oddziałami umożliwia połączenie przestrzeni oddziału i atrium poprzez otwarcie przeszklenia. W ścianie przeciwległej do atrium otwory okienne umieszczone są na poziomie dostosowanym do wzrostu bawiących się dzieci.

Zastosowane na elewacjach materiały optycznie wydzielają dwie strefy budynku. Skrzydła mieszczące oddziały wyłożone są (z wyjątkiem ściany od strony atrium) w sposób ażurowy jasnymi listwami z kompozytu drewnopochodnego, pod którym znajduje się gładka ściana pokryta innym dla każdego oddziału kolorem, pochodzącym z wyselekcjonowanej, ograniczonej palety barw. Dodatkowymi elementami są kolorowe opaski okienne i fragmenty elewacji pokryte farbą tablicową – co może dla głównych użytkowników obiektu stanowić kolejny pretekst do doskonałej zabawy. Ściana skrzydła od strony „własnego” atrium jest w całości przeszklona i niemal w całości otwieralna. Istnieje jednak możliwość ograniczenia wielkości przeszkleń przez zamknięcie systemu zewnętrznych składanych okiennic, wykonanych z płyt włóknocementowych w kolorze białym.
Optyczne wydzielenie atrium od strony otwartej stanowi forma pergoli ze stalowej siatki o romboidalnych oczkach. Z kolei część obiektu mieszcząca przestrzeń wspólną oraz pomieszczenia biurowe i pomocnicze otrzymała gładką elewację w kolorze białym. Niektóre przeszklenia w tej części obiektu również otrzymały możliwość zasłonięcia okiennicami z płyt włóknocementowych, analogicznymi do tych zastosowanych na oddziałach przedszkolnych.