Kategoria: Wnętrze
Inwestor: Prywatny
Powierzchnia użytkowa: 52.8m²
Lokalizacja: Wrocław
Zakres prac: koncepcja architektoniczna, projekt budowlany, projekt wykonawczy
Rok: 2014
Status: zrealizowane
Autorzy: P. Kmiecik
Fotografie: M. Maruszewska

Fantastycznie położona w starym centrum Wrocławia kamienica z 1906 roku, a w niej mieszkanie o bardzo ciekawym układzie, wymagające nawet nie tyle remontu co odbudowy. Do tego inwestor otwarty na bardzo nieszablonowe pomysły. Całość brzmi jak recepta na udany projekt.

Mieszkanie o łacznej powierzchni 52.8m², składające się z przedpokoju (5.9m²), miniaturowej łazienki (3.0m², ale za to z oknem), równie niewielkiego pokoiku (6.7m²), oraz dużej przechodniej kuchni (14.6m² z oknami z dwóch stron) i jeszcze większego salonu (22.7m²). W założeniu projektowane dla jednego mieszkańca.

Największym wyzwaniem było zaprojektowanie wygodnej i funkcjonalnej łazienki a także kompaktowej sypialni mieszczącej na 6.7m² łóżko i garderobę pana domu. W trakcie prac do pokoju przylgnął przymiotnik \\japoński\\ – i pewnie tak już zostanie… Pozostałe pomieszczenia to już czysta przyjemność. Kuchnia zyskała nowe funkcje – stała się centrum mieszkania z miejscem do gotowania, ale także jedzenia, czytania, pracy czy przyjmowania gości. Salon natomiast stanowi przestrzeń wypoczynkową z telewizorem, barkiem, sprzętem audio i wygodnymi sofami. Zdecydowaliśmy się na industrialny design, zakładając jednak że spróbujemy uniknąć efektu zimnego, surowego wnętrza. Jednocześnie postanowiliśmy zachować i podkreślić oryginalne elementy kamienicy. Stąd odsłonięta ceglana ściana i łukowe nadproża nad oknami. Dodatkowo po skuciu tynku ukazało się kolejne łukowe nadproże – tym razem nad drzwiami. Zachowaliśmy również oryginalne drewniane ościeżnice. Jako głównego elementu dekoracyjnego postanowiliśmy użyć natynkowej instalacji elektrycznej w różnobarwnych przewodach w oplocie. Efektownym dodatkiem zostały także mosiężne przełaczniki i puszki rozgałęźne zwykle stosowane na statkach.