Kategoria: Konkurs
Inwestor: Festiwal „ArchStojanie 2013”
Powierzchnia użytkowa:
Lokalizacja: Nikoła-Leniwiec, okolice Moskwy, federacja Rosyjska
Zakres prac: koncepcja architektoniczna
Rok: 2013
Status: niezrealizowane
Autorzy: Piotr Kmiecik, Leszek Golubiński (projektpokoiki)

Wieś Nikoła-Leniwiec, mieszcząca się w odległości 200 kilometrów od Moskwy, w obwodzie Kałużskim, jest typowym i jak dotychczas jedynym przykładem land artu w Rosji. W 2006 roku dzięki staraniom założycieli został zainicjowany architektoniczno-krajobrazowy festiwal „ArchStojanie”.

W ramach festiwalu „ArchStojanie 2013” ogłoszony został konkurs architektoniczny na projekt platformy widokowej, zamykającej jednocześnie jedną z osi kompozycyjnych założenia.

Założeniem było zaprojektowanie formy, która „buduje napięcie” – bardzo ażurowe niższe partie dają możliwość swobodnego rozglądania się po otoczeniu. Wraz z wysokością ściany stają się coraz mniej przezierne aby przed samym wejściem na otwartą przestrzeń platformy stworzyć niemal monolit. Dzięki temu sam moment wyjścia na otwartą przestrzeń staje się szczególnie atrakcyjny.

Wybrana forma mostu ma umożliwić swobodniejszą obserwację krajobrazu, dać widzom pewną dowolność zarówno co do miejsca obserwacji jak i sposobu kontemplowania otoczenia. Można spacerować, oprzeć się o barierkę lub usiąść na stopniach. A można po prostu wejść, zobaczyć i zejść.

A pranie pod mostem…

…łopocze.